
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 889 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 16 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 2.012816 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 121864
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11883
Ext.Price$0.11883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11883 | $0.11883 |
| 10 | $0.05386 | $0.53860 |
| 50 | $0.05226 | $2.61300 |
| 100 | $0.05070 | $5.07000 |
| 500 | $0.04001 | $20.00500 |
| 1000 | $0.03634 | $36.34000 |
| 3000 | $0.03154 | $94.62000 |
| 5000 | $0.02737 | $136.85000 |
| 10000 | $0.02376 | $237.60000 |
